Akredytacja Gdańskiego
Kuratorium Oświaty
Akredytacja Gdańskiego Kuratorium Oświaty

Wpis do Krajowego Rejestru
Instytucji Szkoleniowych

Wpis do Krajowego Rejestru Instytucji Szkoleniowych

Blog

Mówienie na egzaminie B1. Czy warto się do niego przygotowywać?

Mówienie na egzaminie B1. Czy warto się do niego przygotowywać?

Mieszkasz w Polsce już kilka lat i bez problemu komunikujesz się z Polakami? Myślisz, że mówienie to najłatwiejsza część na egzaminie B1? Zapewne językowo egzamin nie sprawi Ci trudności, ale pamiętaj, że w tej części ważna jest struktura. Musisz wiedzieć, co robić, żeby wykonać zadanie poprawnie.

Na części egzaminacyjnej z mówienia do wykonania są trzy zadania:

  1. Opis fotografii.

Na podstawie fotografii należy opisać osoby, które się na niej znajdują (wygląd fizyczny), powiedzieć co robią (czynności), podać miejsce, w którym są (gdzie się znajdują, jak wygląda to miejsce) oraz porę roku i dnia. Przy opisie fotografii warto używać fraz, które pomogą zadbać o porządek wypowiedzi, np. Na pierwszym planie…, Na drugim planie…, W lewym górnym rogu… itd.

Pamiętaj, że to zadanie powinno być wykonane samodzielnie. Oczywiście egzaminator może zadawać pytania pomocnicze, ale wpływa to na końcową ocenę.

  1. Monolog (wypowiedź samodzielna na zadany temat).

Otrzymasz temat, na który musisz się wypowiedzieć. Ważne jest, aby w tej części zachować strukturę: wstęp, rozwinięcie, zakończenie. Możesz tutaj spotkać różne zagadnienia – ulubione tradycje świąteczne, wymarzony dom, recenzja filmu itd. Niezależnie od tego, o czym mówisz, musisz pamiętać, aby zachować porządek wypowiedzi, która powinna być przemyślana, zaplanowana i samodzielna.

  1. Rozmowa z egzaminatorem (sytuacja komunikacyjna).

 W tej części zarówno Ty, jak i egzaminator, musicie wcielić się w role i odegrać podaną sytuację komunikacyjną. Mogą to być sytuacje formalne, np. rozmowa z policjantem, wizyta u dentysty lub nieformalne, np. rozmowa ze współlokatorem, planowanie wakacji z przyjacielem.

Nie ma tragedii, prawda? 😊 Po wylosowaniu zestawu masz 5 minut, aby się przygotować: możesz robić notatki, zapisać, co chcesz powiedzieć. Następnie na wykonanie wszystkich zadań masz maksymalnie 15 minut, więc jest to najkrótsza część egzaminu. Jeśli nie jesteś pewien/pewna, czy dasz radę, daj nam znać! Warto umówić się na spotkanie z egzaminatorem, który wytłumaczy tę część i przećwiczy z Tobą wszystkie trzy zadania.

Monika Zekić