Akredytacja Gdańskiego
Kuratorium Oświaty
Akredytacja Gdańskiego Kuratorium Oświaty

Wpis do Krajowego Rejestru
Instytucji Szkoleniowych

Wpis do Krajowego Rejestru Instytucji Szkoleniowych

Blog

Pisanie na egzaminie B1. Czy warto się do niego przygotowywać?

Pisanie na egzaminie B1. Czy warto się do niego przygotowywać?

Pisanie na egzaminie B1. Czy warto się do niego przygotowywać?


Chcesz podejść do egzaminu B1? Potrzebujesz certyfikatu, aby zalegalizować swój pobyt w Polsce? Pracujesz w Polsce już od jakiegoś czasu i marzy Ci się awans? Zawsze warto poprawić swoje umiejętności pisania po polsku, ale przed egzaminem jest to konieczne. W części Pisanie ważna jest struktura, umiejętność trzymania się tematu, lecz także bogate słownictwo i prawidłowy zapis wyrazów. Musisz znać typy tekstów, jakie mogą pojawić się na egzaminie i wiedzieć, jak każdy z nich poprawnie napisać. 


Zadania na Pisaniu


Na części egzaminacyjnej z Pisania otrzymasz trzy zestawy. W każdym z nich będą dwa teksty do napisania – tekst A i B. Należy wybrać tylko jeden zestaw i wykonać obydwa zadania (a i b) z danego zestawu:
1.    Tekst A
Zwykle jest to tekst krótszy (25 – 40 słów), chociaż nie ma takiej reguły i zdarzają się zestawy, w których każdy z tekstów ma wymaganą objętość 100 słów. Tekst A to najczęściej ogłoszenie, zaproszenie, pozdrowienia z wakacji lub życzenia. Bardzo ważne jest, aby pisać na zadany temat, zmieścić się w limicie wyrazów i zachować właściwą formę.
2.    Tekst B
Tu zwykle znajduje się temat, który wymaga nieco dłuższej wypowiedzi (175 – 160 słów). Ważne jest, aby zachować strukturę: wstęp, rozwinięcie, zakończenie. Możesz tutaj spotkać różne zagadnienia – charakterystyka bliskiej osoby, opis wymarzonego mieszkania, recenzja książki, relacja z wakacji, list do przyjaciela. Niezależnie od tego, o czym piszesz, musisz pamiętać, aby zachować porządek wypowiedzi, która powinna być przemyślana, zaplanowana i pasowała do tematu, zarówno pod względem formy, jak i treści.

Nie jest tak źle, prawda? 😊 Po wybraniu zestawu masz 75 minut, aby zaplanować i napisać „na czysto” oba teksty. Jeśli nie masz pewności, czy dasz radę, daj nam znać! Warto umówić się na spotkanie z egzaminatorem, który wytłumaczy tę część i przećwiczy z Tobą wszystkie możliwe formy pisemne, sprawdzi i omówi błędy oraz da cenne wskazówki, jak dobrze przygotować się do tej części egzaminu. 

Kaja Sikora